Tõrva vald

Mulgi Elamuskeskus hakkab valmis saama

Juba rohkem kui 15 aastat pikisilmi oodatud Mulgi Elamuskeskuse I etapi ehitustööde seis on jõudnud lõpusirgele. Uue kontseptsiooni järgi kohendatud Sooglemäe talust on saamas kaasaegne külastuskeskus, mis tutvustab mulgindust atraktiivsete lahenduste abil. Mulgi Elamuskeskus eesmärk on olla mulgi kultuuri maamärgiks ja identiteedi kandjaks, olles ühtaegu nii vaatamisväärsus, muuseum, infokeskus, sündmuste korraldamise keskus kui kohalike teenuste-toodete koostöö- ja müügikeskus.

Keskuse projektijuht ja MTÜ Mulgi Elamuskeskus juhataja Sille Roomets ütles, et vana talu ümberkujundamine ja sellele uue elu andmine on olnud keeruline, aga väga huvitav. „Mulkide nutikust on igal sammul vaja läinud, sest keskuse ehitus on jäänud täpselt kõigi maailma kriiside keskele. Kuigi väljakutseid keskuse arendamisel jagus, kulgevad tööd plaani- ja ootuspäraselt,“ tutvustas Roomets keskuse valmimise protsessi. Keskuse rajamise projekti tähtaeg on selle aasta lõpus ja keskus avatakse suure avapauguga külastajatele 2023 kevadel.

Käesoleva I etapi raames on valminud on uued ligipääsuteed, parklad, kaunis munakivitee vana
tammeallee juures, laste mänguväljakud, puhkealad, väliklassid ja välilava. Ajalooline häärberihoone on renoveeritud keskuse peasissepääsuks ja kontorihooneks. Hoone teisel korrusel leiab endale koha ka mulkide raamatukogu. Endine maakivist tall on nutikate lahenduste abil ümber kujundatud ekspositsioonihooneks, mis annab tulevastele külastajatele ülevaate mulkidest ja mulgi kultuurist ning kus saab korraldada kuni 70 inimesega konverentse.

II etapi raames jäävad korrastamist ootama maitsete ait, väike ait ja rehi koos tagumise välialaga. „Ehituse ajal tegelesime aktiivselt sisustuse ja sisulahenduste väljatöötamise ja täiendamisega, novembris alustame ekspositsiooni paigaldusega, kui ehitaja on välja kolinud. Sügis-talve jooksul plaanime luua ka ekspositsiooni elavdavad multimeedialahendused ning külastusprogrammid ja teenuste paketid,“ räägib Roomets edasistest plaanidest.

Peagi kutsutakse head koostööpartnerid ja huvilised taas kokku nõu pidama. Keskuse rajamise ja haldamisega tegeleb MTÜ Mulgi Elamuskeskus. Hetkel on ametis ainult projektijuht, ülejäänud personali hakatakse otsima ja ametikohti täitma talvel. Teeme sügava kummarduse ning oleme senise koostöö eest tänulikud kõigile kaasalööjatele ja koostööpartneritele. Mulgi Elamuskeskus on kolme valla – Tõrva, Mulgi ja Viljandi – ühisprojekt.


Keskuse arengu ja tegemistega saab kursis olla Facebookis www.facebook.com/
mulgielamuskeskus, varsti ka www.mulgielamuskeskus.ee lehel