Tõrva vald

Mulgi nädala fookuses on Mulgimaa toidupärand

9.-15. oktoobrini toimub traditsiooniline mulgi nädal, mille jooksul leiab aset rohkelt erinevaid kultuurisündmusi, töötube ja kokkusaamisi Mulgimaa eri paigus. Kuna Mulgimaa kannab tänavu Eesti toidupiirkonna tiitlit, siis on suur osa sündmusi seotud kohaliku toidu tutvustamise ja pakkumisega. 

”Regionaal- ja Põllumajandusministeerium valis Mulgimaa toidupiirkonnaks 2023. Sellest lähtuvalt on tore näha, et ka mulgi nädalal keerlevad igapäevateemad vähemal ja rohkemal määral pudrukausi ümber. Näiteks 10. oktoobril, rahvusvahelisel pudrupäeval kell 15 toimub Mulgi pudru töötuba Mõisaküla kultuurimajas, 11. oktoobril valmistavad Viljandi Huvikooli tehnoloogiaringi õpilased Viljandis traditsioonilist Mulgi putru, reedel, 13. oktoobril avab Tarvastu käsitöökojas uksed Mulgi kohvik, mille menüüs on ehedad mulgi maitsed ja õhtul toimub sealsamas ühine leivakakukeste küpsetamine, 14. oktoobril saab aga Mulgi elamuskeskuses teoks suurim Mulgi sügislaat, kus pakutakse samuti kõikvõimalikku kohalikku toidukraami. Lisaks kutsub Eesti Toiudupiirkond 2023 Mulgimaa kõiki üles nädala jooksul valmistama ja sööma mulgi toitu ning postitama pilte sellest sotsiaalmeediasse, kasutades suunaviiteid #mulgitoit #mulgifood #toidupiirkondmulgimaa,” ütles toidupiirkonna projektijuht Leana Liivson.  

Esmaspäev, 9. oktoober on tänavu kuulutatud mulgi keele päevaks ning sel puhul saavad kõik huvilised osa võtta avalikust mulgi sõnaraamatu töörühma koosolekust kell 14 Tarvastu käsitöökojas. Kell 15 aga algab Viljandi muuseumi hoovis asuvas Tõrukojas mulgi mustrite õpituba. 

Kolmapäeval aga algab Kitzbergi gümnaasiumis Mulgimaa koolinoorte mälumängu „Nupute vällä“ IV hooaegTeadmisteprooviga ärgitatakse noortes huvi Mulgimaa ning kohaliku kultuuri vastu. Temaatilisi näitusi, sündmusi, mänguvahetunde ja loenguid toimub nädala vältel teisteski Mulgimaa haridusasutustes. 

Paistu rahvamajas tuleb Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Rahvaluule Arhiivi eestvedamisel sisukas muinasjutuseminar “Parandades ilma ja inimesi”, mis algab kolmapäeval kell 15. Kuulda saab näiteks ilmastikunähtustest rahvajututegelasena, putukatest muinasjuttudes, Mulgimaa mängudest, jutuvestja Piret Päär räägib oma uue jutuplaadi saamisloost. Kolmapäeval on Mulgimaal siinsete maitsetega tutvumas ka Eesti toidublogijad.

Mulgimaa lipu päeval, 12. oktoobril heisatakse kell 10 Mustlas Mulgi Majakal Tarvastu gümnaasiumi koolipere eestvedamisel lipp ja toimub väike kontsert. Kõik inimesed on oodatud sündmusest osa saama. Viljandi muuseumis tutvustatakse kell 15 Halliste ja Karksi kihelkondade kinnaste kudumise traditsioone 19. sajandil ja 20. sajandi alguses. Lipud lehvivad üle Mulgimaa.

Reedel saab juba teist korda teoks  mulgi rõivaste kandmise päev. Sel puhul kutsub Mulgi Kultuuri Instituut üles kõiki inimesi kandma tööl, koolis ja mujal mulgi rahvariideid või muid mulgipäraseid rõivaid ning postitama sellest pilte sotsiaalmeediasse suunaviitega #mulgirõivapäev.

Mulgi nädal kulmineerub 14. oktoobril suure mulgi sügislaadaga Mulgi elamuskeskuses. Laadaprogrammis leidub nii muusikat kui põnevaid tegevusi igas eas laadalistele. Kell 13 kuulutatakse elamuskeskuses pidulikult välja tänavune Mulgimaa Uhkuse auhinna laureaat.

Kogu mulgi nädala kultuurikavaga on võimalik tutvuda mulgimaa.ee veebilehel. 

Mulgi nädal saab teoks Mulgi Kultuuri Instituudi eestvedamisel Mulgimaa valdade ja koostööpartnerite toel.