Tõrva vald

Tõrva püstitati olemise lõpmatust sümboliseeriv liivaskulptuur

 Tõrva keskringi kõrvale on valminud hiiglaslik liivaskulptuur, mis on pühendatud 20. juulil toimuvale suve suurüritusele – Tõrva Loitsule.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv ja kuueaastase pausi järel etenduv Eesti suurim tule, vee ja muusika vabaõhu-vaatemäng Tõrva Loits kannab teemapealkirja Ouroboros, mis sümboliseerib olemise lõpmatust ning mille tuntuim väljendus on oma saba õgiv müütiline madu.

Suvituslinna püstitatud liivaskulptuuril eksponeeritakse Ouroborose sümbolit, aga lisaks ka müütilisi tegelasi ning Tõrva Loitsu aastaid saatnud signatuurkujutist maailma suurima trummi näol.

Iidse kujundi, saba õgiva mao teemapealkirjaks valinud Tõrva Loitsu loovjuhi, muusiku ja iduettevõtja Reigo Ahvena sõnul on Ouroborose näol tegemist ühe vanima mütoloogilise sümboliga, mis tähistab eluringi, taassündi ja kõige pidevas muutumises olemist. “Seepärast sobib see suurepäraselt tähistama Tõrva Loitsu taassündi Tartu 2024 raames ning seda, et eestlaste vägev vaim ei murdu ühegi väljakutsega ega raskuse kiuste,” selgitas Ahven. “Ouroboros on hoidnud koos mitte ainult maailmu tervikuna, vaid ka iga indiviidi maailmapilti. Tänavu hoiab see koos meie Tõrva Loitsu riitust, mis on loodud, et ühel päeval ühendada minevik tulevikuga läbi muusika, tule, tantsu ja väge täis sõnade.”

Skulptuuri rajas juba varasemalt Tõrva liivaskulptuuride taga olnud maailmakuulus Läti skulptor Agnese Rudzite-Kirillova, kellele oli abiks samuti lõunanaabrite kunstnik Sanita Ravina ja kultuurikorraldaja Indrek Leht. Skulptuur jääb Tõrva kesklinna kaunistama kuni sügiseni.

Tõrva Loitsu esinejad avaldatakse peagi  ja piletid tulevad müüki 15. mail Piletilevi keskkonnas. Tõrva Loits toimus aastatel 2008-2017 ning kasvas Lõuna-Eesti üheks suurimaks ja vaatemängulisemaks suveürituseks.

2020. aastal püstitati Tõrva esimene liivaskulptuur “Mulgi näkk”, mis osutus nii populaarseks, et 2021. aasta suvel püüdis pilke juba terve liivaskulptuuride park. 2022. aastal püstitati Tõrva kesklinna Ukraina toetuseks Vabaduse Park ning selle põhiskulptuur – Ukraina president Volodõmõr Zelenskit Vabadussambana kujutav skulptuur, mis püsis rekordiliselt 2023. aasta sügiseni.